Bölcsődei ellátás célja, feladata
„42. § § (1) A bölcsődei ellátás keretében - ha e törvény kivételt nem tesz - a három éven aluli gyermekek napközbeni ellátását kell biztosítani.
(2) Bölcsődei ellátást biztosíthat a bölcsőde, a mini bölcsőde, a munkahelyi bölcsőde és a családi bölcsőde.
(3) Bölcsődei ellátás keretében a sajátos nevelési igényű gyermek, valamint a korai fejlesztésre és gondozásra jogosult gyermek nevelése és gondozása is végezhető.
(4) A bölcsődei ellátás keretében az (1) bekezdés szerinti ellátáson túl - szolgáltatásként - speciális tanácsadás, időszakos gyermekfelügyelet, gyermekhotel működtetése vagy más gyermeknevelést segítő szolgáltatás is biztosítható. Ezeket a szolgáltatásokat a gyermek hatodik életévének betöltéséig lehet igénybe venni.
(5) A bölcsődei nevelési év szeptember 1-jétől a következő év augusztus 31-éig tart.
42/A. § (1) Bölcsődei ellátás keretében a gyermek húszhetes korától nevelhető és gondozható
a) az óvodai nevelésre nem érett gyermek esetén a (2) bekezdésben meghatározott időpontig,
b) a a sajátos nevelési igényű gyermek, valamint a korai fejlesztésre és gondozásra jogosult gyermek esetén a (3) bekezdésben meghatározott időpontig,
c) az a) és b) pont alá nem tartozó gyermek esetén, ha a harmadik életévét
ca) január 1-je és augusztus 31-e között tölti be, az adott év augusztus 31-éig,
cb) szeptember 1-je és december 31-e között tölti be, a következő év augusztus 31-éig, ha a szülő, törvényes képviselő nyilatkozik arról, hogy a gyermek napközbeni ellátását eddig az időpontig bölcsődei ellátás keretében kívánja megoldani.
(2) Ha a gyermek harmadik életévét betöltötte, de testi vagy értelmi fejlettségi szintje alapján még nem érett az óvodai nevelésre, és óvodai jelentkezését az orvos nem javasolja, bölcsődei ellátás keretében gondozható, nevelhető a gyermek negyedik életévének betöltését követő augusztus 31-éig.
(3) A bölcsődei ellátásban a sajátos nevelési igényű gyermek annak az évnek az augusztus 31. napjáig vehet részt, amelyben a hatodik életévét betölti.
(4) Meg kell szüntetni annak a gyermeknek a bölcsődei ellátását, aki orvosi szakvélemény alapján egészségi állapota miatt bölcsődében nem gondozható.” (1997. XXXI. tv. 42.§ -42/A§.) (Feltételrendszert bővebben lásd: Szakmai program és Felvételi Szabályzat)
A bölcsődei nevelés-gondozás célja a családban nevelkedő kisgyermek számára a családi nevelést segítve, napközbeni ellátás keretében a gyermek fizikai- és érzelmi biztonságának megteremtésével, odaforduló szeretettel, elfogadással, a gyermek kompetenciájának figyelembevételével, tapasztalatszerzési lehetőség biztosításával, viselkedési minták nyújtásával segíteni a harmonikus fejlődést.
A fentiek szerint az ellátás legfontosabb feladata:
-
az egészséges testi fejlődés elősegítése,
-
érzelmi fejlődés és a szocializáció elősegítése,
-
megismerési folyamatok fejlődésének segítése tevékenységeken keresztül.
Sajátos nevelési igényű gyermekek elhelyezése a Deák Utcai Tagbölcsődében
A bővítés lehetőséget teremt számunkra arra, hogy megfelelő személyi és tárgyi feltételek esetén bölcsődei felvételt nyerhessenek mindazon (0-3 éves korú) gyermekek is, akik veleszületett vagy szerzett károsodás következtében valamilyen fogyatékossággal élnek, vagy fejlődésükben, oly mértékben visszamaradottak, hogy emiatt több figyelmet, speciális bánásmódot igényelnek.
Az új szolgáltatás célja: a sajátos nevelési igényű kisgyermek bölcsődei gondozásával lehetőséget kívánunk biztosítani a szülőknek arra, hogy kisgyermekük minél fiatalabb életkorban, - szakemberek segítségével/bevonásával- megkapja a segítséget az optimális fejlődéshez.
Célunk továbbá, hogy szakembereink közösen, folyamatos konzultáció eredményeképpen a gyermek mindenkori fejletségéhez igazítva a legmegfelelőbb egyéni gondozási és fejlesztési tervet állítsák össze. Mely terv megvalósításával lehetőséget kínálunk a változásra, az előrelépésre.
Elhelyezés módja: bölcsődénkben csak teljes integrációra nyílik lehetőség, ilyenkor az egészséges bölcsődei csoportban egy vagy két sajátos nevelési igényű gyermeket helyezünk el, ez mindig az adott csoportlétszámtól függ. (8, max.:10 fős csoportok esetén vehető fel gyermek)
Intézményünknél a bővítés lehetőséget kínál 4 fő sajátos nevelési igényű gyermek felvételére.
Időszakos gyermekfelügyelet
Bölcsődei és Védőnői Igazgatósága a Deák Utcai és Dózsa György Utcai Tagbölcsődéibe járó gyermekek hiányzásából adódó kieső napok terhére időszakos gyermekfelügyelet működtet a 178/2011.(V.19.) Ök. határozat és a 368/2011.(XI.24.) Ök. határozat értelmében.
A szolgáltatás célja:
Egyrészt a város és vonzás körzetében élő munkaerő piacilag inaktív (Gyed-en, Gyes-en vagy munkanélküli) édesanyák visszaintegrálásának elősegítése a munkaerőpiacra.
Másrészt azoknak a családoknak a segítése, akiknek a gyermeke nem jár bölcsődébe, és akik váratlan helyzetbe kerültek /4 órás munkaidő, ügyintézés, vizsga, tanulás,/ e miatt gondot okozhat a gyermekük felügyelete rövidebb időre, vagy a szülők bizonyos időperiódusokban szeretnék megoldani a gyermek felügyeletét.
Az időszakos gyermekfelügyelt igénybevételének feltételei:
Az időszakos gyermekfelügyelet lehetőséget nyújt arra, hogy bölcsődei felvétel nélkül - a szülők igényeinek megfelelően, kérelemre - a gyermek néhány órát töltsön a bölcsődében.
-
Az időszakos gyermekfelügyeletet csak egészséges gyerekek vehetik igénybe,
-
A szolgáltatás nem tartozik a bölcsőde alapellátásába, ezért térítési díja megfizetésére kötelezi a szülőt/gondviselőt. (Ennek összegét az intézmény fenntartója az intézményvezető javaslatára határozza meg és vizsgálja felül minden évben.) Az időszakos gyermekfelügyelet napi térítési díja két részből tevődik össze: a speciális szolgáltatás alkalmanként 500.- Ft, napi 4 órát meghaladó igénybevétel esetén legfeljebb 350.- Ft (személyi térítési díj), ezt egészíti ki a gyermekek által igénybe vett étkezések mindenkori vendégétkeztetésre számított nyersanyagnorma ÁFÁ-val megemelt összege. (intézményi térítési díj).
-
Ahhoz, hogy a munka megszervezése gördülékenyen menjen szükséges, hogy a szülő igényét előzetesen bejelentse. / Legkésőbb előző nap délig!/
-
Részletesebb feltételeket lásd Intézmény Szakmai programja és az Intézmény Felvételi Szabályzata.